طراحی سایت ارزان

دلایل محبوبیت تلگرام در ایران را بشناسید

تلگرام یکی از پیام‌رسان‌های محبوب و پرطرفدار در دنیاست که در کشورمان نیز محبوبیت فراوانی دارد. آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد که بیش از 14 میلیون ایرانی عضو تلگرام هستند و از آن استفاده می‌کنند. این پیام‌رسان روسی روزگار پرحاشیه‌ای را در ایران سپری کرده و تا آستانه فیلتر شدن پیش رفته است اما با توجه به اقبال عمومی و نگاه مثبت مسئولان به فعالیت خود هم چنان ادامه می‌دهد. تلگرام در حالی در کشورمان به محبوبیت میلیونی دست‌یافته که به‌تازگی رقیب این پیام‌رسان؛ واتس اپ اعلام کرده است که یک میلیارد کاربر فعال در سرتاسر جهان دارد. پیام‌رسانی که در کشور ما مورد اقبال قرار نگرفته و در رقابت با تلگرام موفق نبوده است!

اما سؤال اینجاست که چه دلایلی باعث شده که تلگرام بیش از سایر پیام‌رسان‌ها نظر کاربران ایرانی را به خود جلب کند؟!

امنیت و حفظ حریم خصوصی

امنیت و حفظ حریم خصوصی نه‌تنها برای کاربران ایرانی بلکه برای کاربران سراسر جهان یک موضوع مهم است. پیام‌رسان تلگرام نیز با توجه به شناخت خود از کاربران ازلحاظ امنیت سنگ تمام گذاشته است. طبق ادعای پاول دورف بنیان‌گذار تلگرام، این برنامه ویژگی‌هایی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا مکالماتی را در قالب secret chat و به‌صورت کدگذاری شده با سایر کاربران داشته باشد که هیچ ردی از این مکالمات و اطلاعات آن در سرور تلگرام باقی نمی‌ماند. علاوه بر این نیز در این برنامه شما قادر به دیدن شماره همراه کاربران دیگر نیستید.

در کنار این موارد نیز می‌توانید با بلاک کردن برخی کاربران به آن‌ها اجازه مکالمه با خود را ندهید. تلگرام تا حدی به امنیت برنامه خود اطمینان دارد که برای کسانی که بتوانند یک باگ امنیتی در این اپلیکیشن بیابند جایزه 100 هزار دلاری تعیین کرده‌ است. جالب است بدانید تلگرام یکی از هشت برنامه‌ای است که گروه حامی حقوق شهروندی EFF به آن نمره کامل از لحاظ امنیت و حفظ حریم شخصی داده است. کاربران ایرانی نیز که امنیت و حریم خصوصی برایشان از اهمیت بسیاری برخوردار است به این برنامه روی خوش‌ نشان داده‌اند.

http://www.ariam1.ir/images/t5z74jzilg3ezg5xpz22.png

قابلیت‌های جذاب و متنوع

بی‌شک یکی از دلایلی که تلگرام را تا این حد در میان کاربران ایرانی محبوب کرده است، تنوع و بهره‌مندی از قابلیت‌های جدید و جذاب است. نسخه‌های اولیه تلگرام با قابلیت ایجاد گروه همراه بود؛ گروه‌هایی که ظرفیت 200 نفر را داشتند سپس سازندگان قابلیت سوپر گروه با ظرفیت 1000 کاربر را به برنامه خود اضافه کردند و قابلیت ایجاد کانال نیز بعدها افزوده شد و امکانات مدیریتی و تنظیمات حساب کاربری نیز بیشتر شد تا دست کاربران بازتر شود. علاوه بر اینکه قابلیت اضافه کردن استیکر نیز به این پیام‌رسان افزوده شد تا شاهد موج عظیمی از استیکرهای جذاب ایرانی با موضوع‌های مختلف  در این پیام‌رسان باشیم. هم‌چنین تلگرام در نسخه جدید خود قابلیت ارسال تصاویر متحرک GIF را برای کاربران خود مهیا کرده است تا این مجموعه متنوع تکمیل شود.

http://www.ariam1.ir/images/2pxl77zx3fh5sjoe4iwk.jpg

سرعت‌بالا

تلگرام یکی از پرسرعت‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان است که با توجه به‌سرعت پایین اینترنت در ایران به گزینه مناسبی برای اکثر کاربران ایرانی تبدیل‌شده است. ارسال فایل و پیام در این پیام‌رسان با سرعت مناسبی صورت می‌گیرد.

تنوع پلتفرم‌ها

تلگرام برخلاف سایر برنامه‌های پیام‌رسان در کنار توجه به پلتفرم‌های اندروید و iOS به پلتفرم‌های دیگر نیز توجه کرده است؛ بنابراین کاربران ایرانی که به هر دلیل از گوشی هوشمند اندرویدی و iOS بهره نمی‌برند هم می‌توانند از تلگرام در سیستم‌عامل ویندوزفون، مرورگر فایرفاکس و کروم، سیستم‌عامل‌های ویندوز نسخه 7 به بالا و لینوکس استفاده کنند

.

طراحی متریال

این روزها طراحی متریال در میان کاربران و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل به‌شدت محبوب شده است. ردپای طراحی متریال را می‌توان در اپلیکیشن‌های موفق ایرانی نیز مشاهده کرد و به این نکته پی برد که ایرانی‌ها علاقه فراوانی به این سبک از طراحی دارند. تلگرام نیز ازجمله اپلیکیشن‌هایی است که به سبک متریال طراحی‌ شده است. ظاهر ساده و درعین‌حال جذاب، این پیام‌رسان را در میان اکثر کاربران محبوب کرده است.

http://www.ariam1.ir/images/qmjz19txp3ithzxzh67.jpg

با تمام این تفاسیر چه خوب و چه بد، تلگرام توانسته جای خود را در میان اکثر کاربران ایرانی پیدا کند و روزبه‌روز بر محبوبیت خود بیفزاید  که این نکته می‌تواند اثرات مثبت و منفی در جامعه داشته باشد و صحبت درباره آن خارج از موضوع این مقاله بوده و در ادامه و در متنی مجزا به آن پرداخته خواهد شد.