طراحی سایت ارزان

چه کسی لپ‌تاپ را اختراع کرد؟!

لپ‌تاپ‌ها انقلابی را در مسیر کاری مردم و سفر‌های آن‌ها به‌وجود آورده‌اند. Alan Kay، فردی که برای شرکت Xerox PARC کار می‌کرد، اولین کسی بود که مفهوم کامپیوتر به شکل لپ‌تاپ کنونی را ایجاد نمود. Xerox PARC یک مدل تجاری از Xerox Note Taker را در سال 1976 ساخت، اما این مدل در دسترس عموم قرار نگرفت.

http://www.ariam1.ir/images/6srecmldygoqemov4yc7.jpg

Xerox Note Taker

طراحی کامپیوتر تاشو فعلی برای اولین بار در سال 1982 استفاده شد.

اما اولین لپ‌تاپی که در دسترس عموم قرار گرفت Osborne 1 نام داشت. شرکت سازنده Osborne این مدل را در سال 1981 منتشر کرد که 1795 دلار برای تولیدش در آن زمان هزینه برداشت. صفحه‌نمایش آن 5 اینچی بود و صفحه‌کلید آن هم در قسمت درب دستگاه قرار گرفته‌ بود. برای این مدل باتری در نظر گرفته‌ نشده‌ بود و وزن بسیار زیادی داشت. بعدها یک باتری قابل حمل طراحی شد که پس از اولین عرضه آن، برای خرید در دسترس قرار گرفت. پیش از این، بیشتر کامپیوتر‌های قابل حمل تقریبا وزنی معادل 11 کیلو داشتند.

نوت‌بوک‌ها هنوز هم کوچکترین لپ‌تاپ‌ها برای مصرف‌کنندگان ‌هستند که قابلیت حمل بی‌نظیری را ارایه می‌کنند.

http://www.ariam1.ir/images/f8iqgsxvie3p928cgvz7.jpg

از زمان Osborne 1، لپ‌تاپ‌ها سال به سال تغییر کرده‌اند. نو‌آوری‌ها سرانجام باعث شد تا لپ‌تاپ‌ها به ‌خوبی جای کامپیوتر‌‌های رومیزی را بگیرند. اولین لپ‌تاپی که در سایز صفحه مناسبی ساخته شد، Epson HX20 بود، که در سال 1983 به‌طور گسترده عرضه شد. این مدل به باتری مجهز شده‌ بود و شامل یک پرینتر کوچک هم می‌شد. باتری‌های بهینه باعث شدند تا وزن این کامپیوترها کمتر بشود. رایانه‌های تاشو کنونی اولین بار در سال 1982 طراحی شدند.

لپ‌تاپ‌ها طی سالیان متوالی کوچک‌تر شدند و به قابلیت‌های آن‌‌ها افزوده می‌شد. اکنون لپ‌‌تاپ‌‌ها مجهز به درایوهای نوری هستند همین امر و موجب می‌شوند تا دسترسی و ذخیره اطلاعات به آسانی صورت بگیرد. اولین بار لپ‌تاپ‌ها برای استفاده در کاربرد‌های خاص مانند ارتش و حسابداری عرضه شدند. خیلی زود این کامپیوترها جای بیشتری را در بازار نسبت به انواع رومیزی خود پیدا کردند. علاوه بر این، بسیاری از مشاغل مختلف از آن استفاده می‌کنند. به‌ویژه این کامپیوترهای قابل‌ حمل کمک بسیاری را برای ارایه کنفرانس‌ها و بازرگانانی که مدام در سفر هستند، ایجاد کرد؛ چراکه آن‌ها می‌توانستد به پروژکتورها متصل بشوند. در دسته‌های کلی‌تر، لپ‌تاپ‌ها (به‌جز لپ‌تاپ‌های Mac که آداپتور دارند) تجهیزات دلخواه شما را برای اتصال به‌خود، به‌راحتی فراهم می‌کنند.

برخی از لپ‌تاپ‌ها به عنوان جایگزینی برای کامپیوتر رومیزی طراحی شده‌اند که مجهز به صفحه‌نمایش بزرگتر با حافظه بیشتر هستند. انواع دیگری از آن‌ها، به ویژگی قابل حمل بودن توجه بیشتری دارند. این رایانه‌ها معمولا اندازه کوچکتری داشته و حافظه کمتری را در اختیار دارند. مدل‌هایی هم هستند که در درجه اول برای کاربردهای اینترنتی ساخته شده‌اند. بعضی از شرکت‌ها این اجازه را به شما می‌دهند تا برحسب تجهیزاتی که نیاز دارید، لپ‌تاپ خود را برای ساختن، سفارش دهید. رایانه‌های قابل حمل امروزی در ۲ نوع Mac و PC یافت می‌شوند.

لپ‌تاپ‌ها با توجه به مزیت قابل حمل بودن خود، اجاز می‌دهند تا درهرجایی که افراد کار می‌کنند، آن‌ها را همراهی کنند. این ویژگی، قابلیت بسیار خوبی را برای افراد تاجر هنگام سفر ارایه می‌دهد. دانشجویان نیز از قابلیت‌های منعطف‌پذیر لپ‌تاپ‌ها بهره می‌برند.

امروزه با وجود فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، در بازارهای مختلف استقبال کمی از لپ‌تاپ‌ها می‌شود، اما هنوز هم بسیاری از افراد برای کارهای اداری یا تحصیلی خود از آن استفاده می‌کنند.