طراحی سایت ارزان

چهار عنصر جدید به جدول تناوبی عناصر اضافه شد!

اکنون وقت آن رسیده است که جدول تناوبی قدیمی را کنار گذاشته و یک جدول جدید تهیه کنیم یا عناصر جدید را به صورت دستی به آن اضافه نماییم. یک تیم ویژه متشکل از اعضای اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) و اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی (IUAPAP) چهار عنصر جدید اضافه شده به جدول تناوبی را مورد تایید قرار داده‌اند، بنابراین در نهایت ردیف چهارم جدول تکمیل شد.

این چهار عنصر جدید قبلا به عنوان چهار ماده شیمیایی با شماره‌های 113، 115، 117 و 118 شناخته می‌شدند. این عناصر در 30 دسامبر مورد تایید قرار گرفته‌اند و اکنون نام‌های موقتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

آخرین عناصر اضافه شده به جدول تناوبی شامل اونونتریوم (113)، اونونپنتیوم (115)، اونونسپتیوم (117) و اونوناکتیم (118) هستند. تا زمانی که کاشفان، نام‌های ثابتی برای این عناصر انتخاب کنند، این نام‌ها به طور موقت برای این عناصر در نظر گرفته می‌شود.

این عناصر از سال 2011 اولین عناصر اضافه شده به جدول تناوبی هستند و تمام آن‌ها به عنوان “عناصر فوق سنگین” دسته‌بندی می‌شوند، به این معنی که آن‌ها به طور مصنوعی ساخته شده‌اند و به سرعت به عناصر سبک‌تر تجزیه می‌شوند.

کشف عنصر 113 به تیمی در انستیتوی ریکن ژاپن، عناصر 115 و 117 به آزمایشگاه ملی Oak Ridge و عنصر 118 نیز به طور مشترک به موسسه تحقیقات هسته‌ای دوبنا در روسیه و آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا، نسبت داده شده است.

محققان در حال حاضر به دنبال یافتن نام‌های ثابت برای این عناصر هستند. مطابق قوانین IUPAC این نام‌ها می‌توانند بر اساس مواد معدنی، اماکن، مفاهیم اساطیری، خواص و یا دانشمندان، انتخاب شوند.