طراحی سایت ارزان

تحقیقات علمی ثابت کرد: زنان برنامه نویسان بهتری از مردان هستند

شاید مردان در بخش‌های تاریک اینترنت حکمرانی می‌کنند و به‌عنوان خوره‌های کامپیوتر شناخته می‌شوند ولی بر اساس مقاله علمی جدید تهیه شده توسط کال پولی از دانشگاه کارولینای شمالی، وقتی بحث کد نویسی پیش می‌آید، بانوان توانایی بالاتری را نشان می‌دهند.

این مقاله هنوز در انتظار بازبینی است و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد به صحت آن مطمئن نیستند ولی در طول این تحقیقات، چهار میلیون کاربری که در طول یک روز به GitHub متصل شده بودند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. استفاده از علوم در این تحقیقات موجب شده است که محقق یادشده بتواند کشف کند که جنسیت 1.4 میلیون نفر از این کاربران مونث یا مذکر بوده است. او دریافته که 78.6 درصد از درخواست‌های کاری ارائه شده توسط بانوان مورد پذیرش قرار گرفته است، درحالی‌که این آمار برای مردان برابر با 74.6 درصد بوده است. این به این معناست که بانوان در GitHub بیش از مردان مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

البته باید به یاد داشت که این درخواست‌ها وقتی مورد قبول قرار می‌گیرند که بانوان به‌صورت فوری جنسیت خود را اعلام نمی‌کنند. بانوانی که در پروفایل خود جنسیت را تعیین نکرده‌اند، در 71.8 درصد مواقع موفق به کسب شغل می‌شوند ولی این آمار زمانی که جنسیت آن‌ها از ابتدا مشخص باشد، به 62.5 درصد کاهش می‌یابد.

بر اساس این مقاله، زنان به‌صورت کلی شانس بیشتری برای پذیرش دارند ولی وقتی‌که جنسیت آن‌ها مشخص شده باشد، در مقابل مردان از شانس پذیرش پایین‌تری برخوردار خواهند بود. نویسنده این مقاله علمی نتیجه‌گیری کرده که علیرغم این‌که زنان در وب‌سایت Github نسبت به مردان رقابت‌پذیرتر هستند، بازهم رفتار متعصبانه نسبت به آن‌ها وجود دارد.

به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که زنان به‌صورت کلی نسبت به مردان، برنامه نویسان بهتری محسوب می‌شوند ولی وقتی پای جنسیت به میان می‌آید، رفتار این صنایع، تبعیض‌آمیز بوده و آن‌ها را از اوج‌گیری بازمی‌دارد.