طراحی سایت ارزان

آیا میدانستید مخترع وای فای یک بازیگر است؟ + عکس

آیا می‌دانستید که این بانوی هنرمند که در زمان فعالیت‌اش به عنوان زیباترین بانوی دنیا هم نام گرفته بود، دستگاهی را اختراع کرد که در نهایت اتصال اینترنت بی‌سیم را ممکن کرد؟

هدی لامار به همراه شریک کاری‌اش جورج آنثیل که تهیه کننده سینما بود (او به‌علاوه از پیشگامان موسیقی تجربی و یک پیانیست حرفه‌ای نیز بوده است)، سال 1942 توانستند یک سیستم ارتباطی مخفی را اختراع کنند.


این اختراع می‌توانست فرکانس‌های رادیویی را با وقفه‌های نامنظم بین انتقال دهنده و دریافت کننده دستکاری کرده و با این کار یک کد غیر قابل رمز گشایی را ایجاد و از این طریق امکان جاسوسی نیروی‌های دشمن را سلب کند.

متاسفانه این دستگاه برای اولین بار 17 سال پس از اختراع در بحران موشکی کوبا سال 1962 مورد استفاده قرار گرفت.

پس از آن اختراع لامار و آنثیل، پایه و اساس ارتباطات دیجیتال دهه نود شد و بعد از آن هم موبایل‌ها، ماشین‌های فکس و هر چیزی را که ارتباط رادیویی ایجاد می‌کند به ما داد.

http://www.ariam1.ir/images/7a2o0h1bejcsrmb4utvt.jpg


شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که چطور یک هنر پیشه هالیوود توانست چنین اختراع مهمی انجام دهد؟ هدی در ریاضی مهارت داشت و با ازدواج با یک نجیب زاده اتریشی و برگزاری مهمانی‌هایی که مهمان‌هایش افراد مهمی از چهره‌های ارشد علمی و نظامی رژیم نازی بودند، توانست ارتباطات لازم را بدست آورد.

او البته پس از مدتی از همسرش جدا و وارد هالیوود و پس از آن با تهیه کننده آنثیل آشنا شد. در واقع به خاطر آنثیل است که استاندارد پرش فرکانسی مبتنی بر طیف گسترده، دقیقا 88 پرش دارد که تعدادش برابر با کلاویه‌های یک پیانوی استاندارد نیز است.

هدی لامار نوزدهم ژانویه سال 2000 در سن 85 سالگی از دنیا رفت و در تاریخ آمریکا به عنوان زیباترین مخترع این کشور ثبت شد.